Chmiel w naszych piwach

Rozmowy na różne tematy, niekoniecznie o motoryzacji.

Moderatorzy: SuperBuster11, zibi2210

Awatar użytkownika
noc
Ekspert
Posty: 8221
Rejestracja: 1 lis 2008, o 19:53
Lokalizacja: Warszawa Pochwały zagubione 500+

Post autor: noc »

Praktycznie wszystkie piwa polskie produkowane są na najlepszych szyszkach chmielowych
z drugiej półkuli.Dostarczany jest tylko mocno stężony wywar w którym diabeł Tasmański wie co jest.Podobno nasz rodzimy chmiel kilkanaście lat temu się pochorował i plantacje dopiero są odtwarzane.Nie mogę tego potwierdzić, to wiadomość z nastej ręki przzzy piiiwie. :spi:
Śniłem o królewnach i mam cudowną żonę,
śliczną córkę i piękną Mercedes
małą czarną W168 1,6

Niemal pół wieku naprawiam MB
13 certyfikatów MB Stuttgart
Warsztat W-wa Ursus (22) 6626890

Znajdziecie mnie tam gdzie MB.
Awatar użytkownika
jjankiello
Doradca
Posty: 2114
Rejestracja: 2 gru 2008, o 10:16
Lokalizacja: Szczecin, PL

Post autor: jjankiello »

To ja zapraszam do Lublina na Perłę - tę tradycyjną, nie Export czy Mocną, tylko zwykłą... mimo, że z Lublina nie pochodzę - to piwo jest dobre...
Oprócz perły polecam Browar przy Grodzkiej 15. Sami warzą trzy rodzaje piwa tylko... i dobrze warzą...
W201 2.0D,'90, 716.4, perlmuttgrau
S202 2.5TD,'98, 722.6, schwartz - EX
S203 2.7CDI,'02, 722.6, cubanite silver - NA SPRZEDAŻ
Because the people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do. - S. Jobs
jefo
Posty: 128
Rejestracja: 24 sie 2009, o 08:54
Lokalizacja: stg

Post autor: jefo »

Koledzy,

muszę Was zmartwić i przyhamować rozprzestrzeniania się teorii spiskowych - duże koncerny dodają chmielu do produkcji piwa :)

Nie są to szyszki chmielowe prosto z plantacji ale chmiel w postaci granulatu (coś podobnego w formie do trutki na szczury) lub ekstraktu (pasta uzyskana przez poddanie chmielu pod wysokie ciśnienie tzw. krytyczne).

Chmiel dzieli się również na chmiele goryczkowe - amerykańskie odmiany dochodzą nawet do 14% - 18% zawartości kwasów alfa, a aromatyczne np. lubelski ma do 4% - 5% zawartości alfa kwasów.

Inna kwestia, że samego chmielu do produkcji piwa używa się jako przyprawy, podobnie jak np pieprzu do gotowania. Podstawowe składniki piwa to słód jęczmienny i woda (pod względem ilościowym). W zależności od technologii wytwarzania stosuje się inne składniki, czasami zamiennie.

Polska jest czołowym producentem chmielu zarówno w Europie jak i na świecie. Chmiel uprawia się w okolicach Lublina - np. gmina Wilków - gmina, która najbardziej ucierpiała podczas ostatnich powodzi.

Jeśli chodzi o piwo niepasteryzowane, to piwo, które nie zostało poddane obróbce cieplnej co nie znaczy, że jest naturalne - istnieje proces który nazywa się mikrofiltracja (inaczej mikrofiltracja zimna lub wyjaławiająca) ale to już inna para butów/opon ;)
Awatar użytkownika
noc
Ekspert
Posty: 8221
Rejestracja: 1 lis 2008, o 19:53
Lokalizacja: Warszawa Pochwały zagubione 500+

Post autor: noc »

Przykre, ale w sumie nic nowego nie dodałeś.
Perła, to wspaniałe piwo, ale tylko na miejscu.Jeździłem na Chmielaki 34-40 lat temu na motocyklu.Wracałem po tygodniu.Byłem jeszcze kawalerem. :rotfl:
Śniłem o królewnach i mam cudowną żonę,
śliczną córkę i piękną Mercedes
małą czarną W168 1,6

Niemal pół wieku naprawiam MB
13 certyfikatów MB Stuttgart
Warsztat W-wa Ursus (22) 6626890

Znajdziecie mnie tam gdzie MB.
jajcek
Posty: 703
Rejestracja: 14 kwie 2011, o 22:23
Lokalizacja: WWA B7 Praga Polnoc
Kontakt:

Post autor: jajcek »

wydaje mi sie ze Lezajsk ma chmiel ... ten niepasteryzowany jest po prostu miodzio, niestety, nie dostępny dla mnie.... Przez to , ze jestem 'nielegalnym imigrantem' delektuje sie Guinness-em Draught, czasem Zloty Bażant , lub Czeski Budwar, choć raz na jakiś czas Kasztelankiem tez nie pogardze
Moje Oczko
viewtopic.php?t=14827
Calineczka (Ex)
viewtopic.php?t=13899
Xenia (cytryna)
viewtopic.php?t=15403
AX (najlepiej wydane 300 ojro)
viewtopic.php?t=21051
Gibon
Posty: 461
Rejestracja: 8 wrz 2010, o 23:44
Lokalizacja: WLKP

Post autor: Gibon »

Polecam Perłe :hyhy:
WDB1241251B666480 (2.5 D )
WDB1400321A294222 (3.2 1996r)
www.odszkodowania-wlodarczyk.pl
Awatar użytkownika
jjankiello
Doradca
Posty: 2114
Rejestracja: 2 gru 2008, o 10:16
Lokalizacja: Szczecin, PL

Post autor: jjankiello »

Generalnie "skuszam" się na każde niepasteryzowane piwo - to jest zupełnie inny smak...
W201 2.0D,'90, 716.4, perlmuttgrau
S202 2.5TD,'98, 722.6, schwartz - EX
S203 2.7CDI,'02, 722.6, cubanite silver - NA SPRZEDAŻ
Because the people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do. - S. Jobs
Awatar użytkownika
niejakub
VIP
Posty: 523
Rejestracja: 18 gru 2008, o 22:11
Lokalizacja: Sandnes Nor

Post autor: niejakub »

Nie jest dobrze oj nie jest. Regionalne piwka trochę ratują sprawę, reszta wali hektolitry na export gubiąc przy tym to coś, co sprawia że piwo jest DOBRE i smaczne. Mieszkałem trochę w Holandii i powiem że u nich lepiej nie ma, Henek tak samo smakuje jak i u nas, cenowo też podobnie. W Szwecji w większości mają importowane, nawet Żubra za kołem podbiegunowym można dostać :hyhy: jednak rodzimych dobrych nie mają. Czasem mi żal że nie rozróżniam smaku różnych papierosów, że większość piw też smakuje teraz podobnie, a wędliny to jedno wielkie nieporozumienie. Rodzice jeszcze to pamiętają...

Ja się ratuję wszelakimi Ciechanami (ostatnio piłem lagerowe - świetne), żywymi, Paulanerkami, ostatnio Lvivskoye z Almy niepasteryzowane ukraińskie super! Te niszowe piwa mają jednak jedną zasadniczą wadę poza ceną: nie da się wypić ich dużo, a czasem trzeba walnąć więcej niż 3 bo zamulają człowieka na amen! Pozdro dla piwoszy, głównie dla pierwszego piwnego majstra Bacy, który to bez czteropaka nie zaczyna prac z krówką ;) dziś Środa, czyli mały weekend - można przetestować jakieś "nowinki". Pozdrawiam

http://www.youtube.com/watch?v=NxuqhK-JTGs
S124 200 D ASB '91 ex
S210 320 CDI '01 ex
w123 220D '76 ex
w123 300D '77 ex
lubię ZIPPO

Oo\=|=/oO
Awatar użytkownika
elspasoo
Posty: 2574
Rejestracja: 6 lip 2008, o 15:53
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: elspasoo »

Jestem co najmniej 2 razy w roku w Monachium, mam gotowe 2 skrzyneczki ,które zawsze zabieram ze sobą i przywożę pełne z klasztoru Andechs'ów, (na miejscu maja super golonkę :hyhy: ) , oraz wszelakiej maści lokalnych browarów (schłodzone weiS bier latem to jest to, a w ogródku piwnym oburącz dobierać się do kufla). Maja sklepy gdzie można zrobić mega fajne piwne zakupy np. paulaner hell na nasze ok 2,5zł. Poza tym będąc kilka razy w roku w karkonoszach jadę na Przełęcz Okraj i u Czechów kupuję skrzynkę lokalnego browaru np. Karkonosz, data spożycie rzadko kiedy dłuższa jest niż 3 tygodnie. Ale narobiłem sobie ochoty.....
Jest CLS 55 AMG'06 ,W124 220E'92 , Smart FF. Ex: CLS55 AMG'05; W251 320CDI '06;W211 320CDI V6 Eleg.7G '06;W169 180Cdi '05 autotronic; W202 250TD'97 Eleg, S210 300T TD'97 Ava, S124 300D'92, W201 2,OD, W124 260E'88 ,W124 200E'87...
Awatar użytkownika
merlin
Doradca VIP
Posty: 4584
Rejestracja: 17 gru 2008, o 18:30
Lokalizacja: Pomorskie

Post autor: merlin »

Ja zacząłem ostatnio gustować w wodnistych lagerach z mniejsza zawartością alkoholu.
Ex: W124 200E '88 , w210 220D'96
qoompel
Doradca
Posty: 3888
Rejestracja: 7 mar 2009, o 07:46
Lokalizacja: Chrząszczyrzewoszyce

Post autor: qoompel »

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article ... /130209533

Piwa w piwie coraz mniej, czyli jak browary nas oszukują.
Szukasz pomocy? Pisz poprawnie!

Obrazek
Michal_Rokitki
Posty: 561
Rejestracja: 15 paź 2012, o 21:42
Lokalizacja: Rokitki

Post autor: Michal_Rokitki »

qoompel bardzo podobał mi się twój post :)

Prawda jest jaka jest a pić coś trzeba :D
Ja zabieram się powoli do warzenia własnego piwka. W tej chwili jestem w trakcie kompletowania sprzętu :) Ale jeśli mam coś pić to jest to Namysłów w zielonej bezzwrotnej butelce ( bo przecież polska to bogaty kraj i można szkło do kontenerów wyrzucać, choć ja śmieciuchy segreguję ). Wcześniej nie mogłem oderwać gęby od Namysłowa niepasteryzowanego ale niestety się zepsuł jak i Kasztelan i parę innych dobrych piw, które miałyby wzięcie u mnie do teraz, gdyby nie fakt że później zaczęto lać szczyny w butelki a nie piwo. Kiedyś Żywiec był dobry a Żubr jak wszedł na rynek to gościł u mnie codziennie ;) Pierwszą butelkę sączyłem przez cały film, wręcz smakowałem bo niestety nie kupiłem drugiej z racji nieznajomości zawartości tejże butelki i z obawy że będzie to jakiś shitex. Jednym słowem byłem mile zaskoczony :D Niestety Żubr skapcaniał i leży gdzieś pod dębem ledwo żując trawę.

Teraz u mnie Namysłów rządzi ale i jego czas pewnie się skończy. Nie pogardzę też Tatrą bo tak jak qoompel napisał jest to stosunkowo dobre piwo w przyzwoitej cenie.
W211 E320 CDI 4Matic

Ex- W210 E200 Kompressor 137kW Avantgarde
Awatar użytkownika
DirtyHarry
Posty: 708
Rejestracja: 5 wrz 2010, o 15:36
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: DirtyHarry »

U mnie niepodzielnie ostatnio rządzi Piwo Raciborskie(drogie,ale warte swojej ceny),czasami Ciechan. ;)
Obrazek
"Gdyby przedni napęd był lepszy,ludzie chodziliby na rękach"
Michal_Rokitki
Posty: 561
Rejestracja: 15 paź 2012, o 21:42
Lokalizacja: Rokitki

Post autor: Michal_Rokitki »

DirtyHarry pisze:U mnie niepodzielnie ostatnio rządzi Piwo Raciborskie(drogie,ale warte swojej ceny),czasami Ciechan. ;)
Piłem Raciborskie :) Jest ok ale powiem szczerze, że Namysłów niepasteryzowany był ( zaznaczam był ) o niebo lepszy :)
W211 E320 CDI 4Matic

Ex- W210 E200 Kompressor 137kW Avantgarde
Awatar użytkownika
DirtyHarry
Posty: 708
Rejestracja: 5 wrz 2010, o 15:36
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: DirtyHarry »

Ja tam biorę jakość piwa na swój łeb,jak piwo jest marne to chce mi go urwać następnego dnia po wypiciu 6-8 szt.,po Raciborskim te dolegliwości nie występują. :P
"Gdyby przedni napęd był lepszy,ludzie chodziliby na rękach"
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości