Największa możliwa butla gazu

Paliwa alternatywne - gaz, oleje, oraz instalacje zasilające i wszystko co z tym związane.

Moderatorzy: SuperBuster11, zibi2210

mateusz_kr
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2015, o 17:16
Lokalizacja: krk

Największa możliwa butla gazu

Post autor: mateusz_kr »

panowie może ktoś orientuje się jaka największa butla wchodzi we wnękę po kole (sedan polift)? Gaziarz powiedzial mi, że 56 litrow (czy cos kolo tego) czyli realnie wejdzie ok 45 litrow gazu. Są jakieś większe opcje? Butla do bagażnika nie wchodzi w grę.
WDB2100651A969471
Awatar użytkownika
Piasek
Posty: 5725
Rejestracja: 3 cze 2013, o 13:38
Lokalizacja: CRA

Re: Największa możliwa butla gazu

Post autor: Piasek »

Nawet jeżeli da się wcisnąć ciut większą zyskasz 1-2 litry. Alternatywa to butla pełna - zyskasz 3-4 litry ale musi być wystarczająco miejsca na wielozawór zewnętrzny no i dopłata: 150-200zł za 3-4 litry dodatkowej pojemności...
Dla mnie chore.
Korzystasz z całego bagażnika ? Codziennie ? Że tak wszyscy się bronią przed tymi walcami... Jak potrzeba pojemności to tylko walec.
Zawsze można odstawić rzeźbę i wrzucić np 650x230 pełną o pojemności 64/51L a wielozawór wypuścić na zewnątrz :)
Będzie mega-drut, będzie śmiesznie a zyskasz całe 6L dodatkowo
Ładuj walec i masz okolice 60L pojemności.
Kociu
Posty: 26
Rejestracja: 23 sie 2015, o 12:28
Lokalizacja: Zgierz

Re: Największa możliwa butla gazu

Post autor: Kociu »

Witam,6-go czerwca założyłem gaz do 2 litrowca w automacie,butla w koło 55 litrów,wchodzi jakieś 46/48 litra,na pełnej butli robię około 350/380 km. Po mieście,wydaje mi się że wystarczy,wsadziłem koło zapasowe ze składaną oponą,weszło z boku i cały bagażnik mam wolny,z tym że muszę pompkę wozić,bo opona jest składana,nie chcę innej opcji,jeżeli dużo w trasę jeździsz,to na 400 km spokojnie wystarczy,zrobisz jak uważasz,ale to dobra opcja,400 km wcale nie tak mało
Kociu
Awatar użytkownika
Piasek
Posty: 5725
Rejestracja: 3 cze 2013, o 13:38
Lokalizacja: CRA

Re: Największa możliwa butla gazu

Post autor: Piasek »

Kociu pisze:koło zapasowe ze składaną oponą
Nie występują w rozmiarze Merca zwykłe, klasyczne dobiegówki ? Odpadłaby konieczność tej pompki.
Ja ojcu do C4 Picasso takie dokupiłem, zamontowałem 4 uchwyty do oparć tylnych foteli, stawiam pionowo i mocuję siatką bagażową. Koło jest... a jakby go nie było no i waży niespełna połowę tego co pełno wymiarowe (215/55 R16) a zajmuje 1/3 miejsca co pełnowymiarowe.
Awatar użytkownika
benha
Posty: 877
Rejestracja: 15 mar 2016, o 00:35
Lokalizacja: Rybnik

Re: Największa możliwa butla gazu

Post autor: benha »

mam walca wstawionego przez poprzedniego właściciela iii trochę lipa z tym bo nic większego nie idzie przewieść bo jest ten cały walec ii tu mam pytanie. Za rok kończy się butla i chciałbym wstawić jakąś butle zamiast koła zapasowego, pojemność dla mnie nie jest ważna, aby tyle żeby ujechał min te 200km. Ile kosztuje taka butla do koła żeby stała pionowo? Słyszałem że są dużo droższe od tych co leżą, prawda to?
S210 E230 Avantgarde (12.1996) VIN: WDB2102371A318812
Awatar użytkownika
Piasek
Posty: 5725
Rejestracja: 3 cze 2013, o 13:38
Lokalizacja: CRA

Re: Największa możliwa butla gazu

Post autor: Piasek »

Kiedy 3 lata temu montowałem do swojego S210 cena była horrendalna: ponad 3x drożej niż analogiczny toroid poziomy. Nie sądzę aby do dzisiaj cokolwiek się zmieniło bo i niewiele albo i wcale samochodów dzisiaj ma pionowo montowane koła zapasowe, na dodatek pełnowymiarowe.
Gazu w to wchodziło ok 44L (większa nie wejdzie) co dawało spokojnie 350km zasięgu w koło komina do 400-440 w trasie. A miałem V6 2.6L w automacie + 235 R17 kapcie. Na zimowych 195 R15 spalanie spadało o 1,5L na każde 100km także jeszcze więcej robił.

Taniej to jedynie zwykłego toroida 56L/44 poziomego i montować w pion ale... nie wiem jak dzisiaj wygląda kwestia wymiany butli (jakie dokumenty muszą być) i czy ktoś ci się pod tym podpisze, zwłaszcza kiedy od 1 stycznia wchodzą w życie rozszerzone badania pojazdów z LPG - będą sprawdzać m.in. wentylację miejsca montażu butli LPG jak i czujnikiem gazowym obecność wycieków/nieszczelności w komorze silnika i miejscu montażu butli czyli każdorazowo, na każdym przeglądzie będziesz musiał pokazać zbiornik.

Pół biedy jak walec w kombi jest wzdłużnie w bagażniku bo zawsze składasz kanapę i ogarnie ale jak zamontowali w poprzek no to faktycznie "sedan" się robi.
Awatar użytkownika
benha
Posty: 877
Rejestracja: 15 mar 2016, o 00:35
Lokalizacja: Rybnik

Re: Największa możliwa butla gazu

Post autor: benha »

Mi diagnosta zawsze leciał tym czujnikiem przy odpalonym aucie z włączonym już gazem po wtryskach, kablach i przy zbiorniku więc o to się nie boje, przed ostatnim przeglądem kupiłem 1,5m tego gumowego przewodu do gazu i wymieniłem wszystkie gumowe pod maską bo już lekko zaczynały pękać. A z tym zbiornikiem to chce dać w koło bo mam walca w poprzek bagażnika w dodatku z 15cm od siedzeń i użytkowej przestrzeni jest tyle co w golfie... Montaż trochę słaby ale jeśli chodzi o działanie to bajka, przełącza się na wolnych obrotach bez żadnych przygazówek, żadnych szarpnięć itp
S210 E230 Avantgarde (12.1996) VIN: WDB2102371A318812
Awatar użytkownika
Piasek
Posty: 5725
Rejestracja: 3 cze 2013, o 13:38
Lokalizacja: CRA

Re: Największa możliwa butla gazu

Post autor: Piasek »

A nie prościej i taniej zrobić mu nowy TDT (ok 350zł) i przestawić go wzdłużnie w bagażniku ?
Awatar użytkownika
benha
Posty: 877
Rejestracja: 15 mar 2016, o 00:35
Lokalizacja: Rybnik

Re: Największa możliwa butla gazu

Post autor: benha »

Prościej i taniej pewnie tak ale chce mieć caly bagażnik dla siebie. Kupiłem to auto z myślą o przestrzeni w nim wiec nie chce sobie jej zawalać zbiornikiem. W kole zbiornik będzie idealny :P wziąłem auto z tym zbiornikiem bo jest w dobrym stanie, zbiornik idzie przełożyć a drugie takie auto będzie ciężko znaleźć :>
S210 E230 Avantgarde (12.1996) VIN: WDB2102371A318812
Awatar użytkownika
Piasek
Posty: 5725
Rejestracja: 3 cze 2013, o 13:38
Lokalizacja: CRA

Re: Największa możliwa butla gazu

Post autor: Piasek »

No to z 1200zł za całość musisz mieć przygotowane.
Awatar użytkownika
Szkot
Posty: 42
Rejestracja: 3 paź 2014, o 19:16
Lokalizacja: Aberdeen Szkocja

Re: Największa możliwa butla gazu

Post autor: Szkot »

Piasek pisze:Kiedy 3 lata temu montowałem do swojego S210 cena była horrendalna: ponad 3x drożej niż analogiczny toroid poziomy. Nie sądzę aby do dzisiaj cokolwiek się zmieniło bo i niewiele albo i wcale samochodów dzisiaj ma pionowo montowane koła zapasowe, na dodatek pełnowymiarowe.
Gazu w to wchodziło ok 44L (większa nie wejdzie) co dawało spokojnie 350km zasięgu w koło komina do 400-440 w trasie. A miałem V6 2.6L w automacie + 235 R17 kapcie. Na zimowych 195 R15 spalanie spadało o 1,5L na każde 100km także jeszcze więcej robił.

Taniej to jedynie zwykłego toroida 56L/44 poziomego i montować w pion ale... nie wiem jak dzisiaj wygląda kwestia wymiany butli (jakie dokumenty muszą być) i czy ktoś ci się pod tym podpisze, zwłaszcza kiedy od 1 stycznia wchodzą w życie rozszerzone badania pojazdów z LPG - będą sprawdzać m.in. wentylację miejsca montażu butli LPG jak i czujnikiem gazowym obecność wycieków/nieszczelności w komorze silnika i miejscu montażu butli czyli każdorazowo, na każdym przeglądzie będziesz musiał pokazać zbiornik.

Pół biedy jak walec w kombi jest wzdłużnie w bagażniku bo zawsze składasz kanapę i ogarnie ale jak zamontowali w poprzek no to faktycznie "sedan" się robi.
Ja do swojego S210 wstawiłem butlę 67 litrów. Oczywiście zewnętrzną. Obciąłem wszystkie cztery uchwyty, wielozawór jest nad nadkolem i działa. Nadmienię, że zbiornik jest zwykły, leżący. Da się to zrobić montując odpowiedni wielozawór do butli.
W210 E320 99r. Avantgarde
WDB2102651A855144
Awatar użytkownika
Piasek
Posty: 5725
Rejestracja: 3 cze 2013, o 13:38
Lokalizacja: CRA

Re: Największa możliwa butla gazu

Post autor: Piasek »

Nie wiem - może i się da taki wciśnąć skoro piszesz że Tobie się udało. Dzisiaj większy problem jest z instalatorami bo żaden dobry warsztat czy ogarnięty gazownik nie podpisze ci się pod tym. Kiedyś wystarczyła faktura na montaż i wpisywali LPG w dowód rej. pojazdu. Dzisiaj to faktura, TDT zbiornika i homologacja na instalację i na każdym kwicie masz podpis człowieka który dopóki żyje dopóty będzie za to odpowiadał prawnie i finansowo...
Awatar użytkownika
Szkot
Posty: 42
Rejestracja: 3 paź 2014, o 19:16
Lokalizacja: Aberdeen Szkocja

Re: Największa możliwa butla gazu

Post autor: Szkot »

Instalację montowałem sam na systemie faro. Zrobiłem to będąc w Szkocji jeszcze. Dziwny ten nasz kraj...
Jeżeli ktokolwiek z Was, usłyszy od gazownika podczas montażu butli magiczne słowa:
"Na zwykłej butli nie da się proszę Pana" to zgłoście się do mnie. A gazownik, który tak powie to (przekleństwo) nie fachowiec.
W210 E320 99r. Avantgarde
WDB2102651A855144
Awatar użytkownika
Piasek
Posty: 5725
Rejestracja: 3 cze 2013, o 13:38
Lokalizacja: CRA

Re: Największa możliwa butla gazu

Post autor: Piasek »

No... papiery też wystawisz...
To że sam sobie jakiegoś druta ukręciłeś - twoja sprawa.
U nas są przepisy i ew. odpowiedzialność personalna w razie "W"
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości