Klimatyzacja - leci cieple powietrze

Tutaj będą fotorelacje i opisy własnoręcznych napraw.

Moderatorzy: SuperBuster11, zibi2210

Awatar użytkownika
kichcio
Posty: 4069
Rejestracja: 19 lut 2008, o 21:19
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Klimatyzacja - leci cieple powietrze

Post autor: kichcio »

Witam serdecznie,
niektorzy kierowcy W210 narzekaja, ze klimatyzacja po kilku minutach dzialania, zamiast chlodzic to grzeje.
Najczesciej jest tak, ze zimne powietrze leci po stronie pasazera, a kierowca sie gotuje :mrgreen:

Jedna z przyczyn takiej usterki, moga byc zacinajace sie elektrozawory w obiegu chlodniczym.
Nalezy je rozebrac i wyczyscic, poniewaz mogł sie na nich utworzyc kamien.
Niektory rozcienczaja plyn chlodniczy z woda :roll:

Fotki z operacji rozbierania tych zaworów:
1. Elektrozawory sterujace plynem chlodniczym, znajduja sie blisko szyby, przy klimatyzacji po stronie pasazera.
Obrazek

2. Po odkreceniu gornej obudowy elektrozaworow ujrzymy taki widok:
Obrazek

3. Zeby bylo wygodniej mozna odkrecic czarna obudowe komputera itp. Ogrom kabli przeraza ;-)
Obrazek

4. Jesli dobrze kojarze to mozna odpiac wtyczke i zdjac te zolte...uzwojenia?
Obrazek

5.
Obrazek

6. ...po zdjeciu uzwojen:
Obrazek

7. w trakcie podnoszenia nalezy uwazac, zeby nie podniesc tego razem z grzybkami, ktore sa w dole.
Obrazek

8. w srodku 2 "grzybki". Nalezy zwrocic uwage przy skladaniu, zeby znalazly sie na swoich miejscach.
Obrazek

9.
Obrazek


Rozbieramy, czyscimy, sprawdzamy, czy sie blokuja w czasie pracy
"na sucho".

Jesli ktorys z zaworow sie blokuje, to...
wg windykatorka:
1. Wyczyscic wodnym papierem sciernym 2000.
2. Z uzyciem wazeliny technicznej nalezy nawazelinowac, uszczelki tez, choc tam ich akurat prawie nie ma;)
3. Poskladac i powinno dzialac.



W samochodzie znajomego po takim czyszczeniu przez ponad 1,5 roku byl spokoj, pozniej auto sprzedano.


Pozdrawiam,
Michal.
E 220 CDI '01 Elegance
dylek
VIP
Posty: 17
Rejestracja: 14 maja 2008, o 14:57
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Post autor: dylek »

nieźle... ;)
a ja wyleciałem w ASO na 1200pln na wymianę zaworów :)))))))
MB W210 E300TD ELEGANCE '98
Awatar użytkownika
kichcio
Posty: 4069
Rejestracja: 19 lut 2008, o 21:19
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: kichcio »

No to wiesz, ze masz nowe zawory i troche Ci posluza ;)

Sporo, sporo...
E 220 CDI '01 Elegance
Awatar użytkownika
windykatorek
Doradca VIP
Posty: 2580
Rejestracja: 5 kwie 2008, o 19:26
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: windykatorek »

za 1200 to bym ci je sam naprawił i jeszcze gratis fure umył , no nie mało a masz stare?
Mondeo HB 2007 1.8 duratec
JEŻDŻE FORDEM BO JESTEM LORDEM :)
jacekb
VIP
Posty: 55
Rejestracja: 30 kwie 2008, o 09:55
Lokalizacja: Toruń

Post autor: jacekb »

Mialem ten sam problem, naprawilem to w wyzej opisany sposob i od maja wszystko jest ok. Nalezy zwrocic uwage podczas demontazu aby np takie male sprezynki gdzies nie wpadly...o co bardzo latwo.
W210, E290 TD, 97 rok
WDB2102171A431323
Awatar użytkownika
windykatorek
Doradca VIP
Posty: 2580
Rejestracja: 5 kwie 2008, o 19:26
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: windykatorek »

Dzis to rozebrałem bo na właczonej klimie zaczeło z mojej strony leciec cieplejsze powietrze niz ze strony pasazera. Najpierw otwieramy korek zbiorniczka zeby wyrownac cisnienia, nastepnie popuszczamy wszystkie 5 srub TORX, w reku zostały mi cewki razem z osłonami i te nazwijmy to "tłoczki", natomiast grzybki zostały w obudowie na dole ok, mamy jedna gumowa uszczelke i 2 oringi. Z uszczelnien to tyle-uwaga co by nie porwac, ja tłoczki czysciłem szmatka i cifem schodziło idealnie. Wszystko na koncu umyłem w WD40. Sprezynki mozna lekko rozciagnąć, po umyciu i złozeniu. Uwaga przy składaniu wszystko musi idealnie sie ścisnac, po tym zabiegu wszystko jest OK ale tylko i wyłacznie jezeli chodzi o układ bez właczonej klimy, mozna sobie sprawdzic pozycje 3, 4 w tescie klimatronika. Temperatury powinny byc identyczne na prawej i lewej nagrzewnicy.

Jesli chodzi o klime dopadło mnie to syczy i jakby gotowało sie z srodkowych kratek, juz kilka osob pytało o to na forum przyczyną tą jest ubytek środka chłodniczego, nie oznacza to że jakaś nagrzewnica jest dziurawa i stamtąd syczy. Po prostu prawy parownik dostaje najpierw a lewy później cisnienie gaz czy co tam w srodku lata i jesli jest za mało srodka to klima chłodzi mocniej po stronie pasazera a na nasza strone juz jej nie starcza. Stad te wszystkie dzwieki.

Teraz mam pytanie jak wyjac panel klimatronika?? Ma takie zaciski jak radio czy jakis inny patent? Jak wymienic podswietlenie panelu, bo ono mi umarlo :)
Ostatnio zmieniony 20 sie 2008, o 22:00 przez windykatorek, łącznie zmieniany 2 razy.
Mondeo HB 2007 1.8 duratec
JEŻDŻE FORDEM BO JESTEM LORDEM :)
dylek
VIP
Posty: 17
Rejestracja: 14 maja 2008, o 14:57
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Post autor: dylek »

windykatorek pisze:za 1200 to bym ci je sam naprawił i jeszcze gratis fure umył , no nie mało a masz stare?
jak się nie mylę to chyba lezą w garażu...
MB W210 E300TD ELEGANCE '98
davmix
Posty: 216
Rejestracja: 25 maja 2008, o 19:17
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: davmix »

windykatorek pisze:Teraz mam pytanie jak wyjac panel klimatronika??
Trzeba wsadzić 2 płaskie np. pilniczki tylko nie pamiętam teraz w które miejsca od dołu chyba ale sprawdź na forum było napewno. No takie jak radio :D
Jak wymienic podswietlenie panelu, bo ono mi umarlo :)
Trzeba zdjąć chyba dwa boczne przyciski i ujrzysz biały plastik i będzie trzeba jeszcze chyba wyciągnąć moduł z tej obudowy i tam zobaczysz żaróweczkę oznaczenia nie pamiętam ale jest bardzo mała.

Dzisiaj jakieś zaćmienie chyba mam - wszystko jest u mnie chyba :D
Powyższy Post Wyraża Jedynie Opinię Autora W Dniu Dzisiejszym.
Nie Może On Służyć Przeciwko Niemu W Dniu Jutrzejszym, Ani Każdym Innym Następującym Po Tym Terminie.
Ponadto Autor Zastrzega Sobie Prawo Zmiany Poglądów, Bez Podawania Przyczyny.
Awatar użytkownika
kichcio
Posty: 4069
Rejestracja: 19 lut 2008, o 21:19
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: kichcio »

Po co zdejmowac przyciski jesli zarowka jest zupelnie od spodu klimatronika?

Oswietlenie to juz nie jest w tym temacie, windykatorek :P
E 220 CDI '01 Elegance
Darek1992
Posty: 233
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 20:54
Lokalizacja: Polska

Post autor: Darek1992 »

Dzien dobry. czasami u mnie leci cieple powietrze z jednej strony ale tylko od strony pasazera. czy to mozna naprawic tak jak wyzej pokazano???
Awatar użytkownika
kichcio
Posty: 4069
Rejestracja: 19 lut 2008, o 21:19
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: kichcio »

Jak bedzie lecialo to walnij srubokretem w elektrozawory, jesli sie naprawi to prawdopodobnie ona sa tego przyczyna ;)
E 220 CDI '01 Elegance
blackpanel
Posty: 19
Rejestracja: 27 mar 2009, o 15:51
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Post autor: blackpanel »

W moim przypadku akurat to nic nie pomoglo :-( ma ktos jakis inny pomysl co moze byc nie tak?
Mercedes-Benz W210 E320 AVANTGARDE
kiziek29
Posty: 73
Rejestracja: 9 lip 2008, o 23:00
Lokalizacja: szczecin

Post autor: kiziek29 »

windykatorek pisze:Dzis to rozebrałem bo na właczonej klimie zaczeło z mojej strony leciec cieplejsze powietrze niz ze strony pasazera. Najpierw otwieramy korek zbiorniczka zeby wyrownac cisnienia, nastepnie popuszczamy wszystkie 5 srub TORX, w reku zostały mi cewki razem z osłonami i te nazwijmy to "tłoczki", natomiast grzybki zostały w obudowie na dole ok, mamy jedna gumowa uszczelke i 2 oringi. Z uszczelnien to tyle-uwaga co by nie porwac, ja tłoczki czysciłem szmatka i cifem schodziło idealnie. Wszystko na koncu umyłem w WD40. Sprezynki mozna lekko rozciagnąć, po umyciu i złozeniu. Uwaga przy składaniu wszystko musi idealnie sie ścisnac, po tym zabiegu wszystko jest OK ale tylko i wyłacznie jezeli chodzi o układ bez właczonej klimy, mozna sobie sprawdzic pozycje 3, 4 w tescie klimatronika. Temperatury powinny byc identyczne na prawej i lewej nagrzewnicy.

Jesli chodzi o klime dopadło mnie to syczy i jakby gotowało sie z srodkowych kratek, juz kilka osob pytało o to na forum przyczyną tą jest ubytek środka chłodniczego, nie oznacza to że jakaś nagrzewnica jest dziurawa i stamtąd syczy. Po prostu prawy parownik dostaje najpierw a lewy później cisnienie gaz czy co tam w srodku lata i jesli jest za mało srodka to klima chłodzi mocniej po stronie pasazera a na nasza strone juz jej nie starcza. Stad te wszystkie dzwieki.

Teraz mam pytanie jak wyjac panel klimatronika?? Ma takie zaciski jak radio czy jakis inny patent? Jak wymienic podswietlenie panelu, bo ono mi umarlo :)

Tak wygladaja wyjmaki do klimatronika,wymiana zarowek jak w opisie.
http://www.allegro.pl/item606706594_klu ... ecker.html
E320 cdi Avantgarde
ximen
VIP
Posty: 32
Rejestracja: 19 wrz 2008, o 08:31
Lokalizacja: Jaskrów

Post autor: ximen »

Witam podłącze się do tego tematu bo mam problem z klimatronikiem a mianowicie jak jest w miarę chłodno to jest ok ale jak się autko nagrzeje w słońcu to nie działają nawiewy zupełnie nic ani zimne ani ciepłe nic jak wychłodzę szybą to po około 20/30 min włączają się nawiewy i wszystko jest ok działa i nie wiem co to może być ????
VIN. WDB2100611A701910
Pozdrawiam
W210 2,4 98r
Awatar użytkownika
kichcio
Posty: 4069
Rejestracja: 19 lut 2008, o 21:19
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: kichcio »

Cos nie tak z czujnikiem temperatury w lusterku?
To klima automatyczna jest?
E 220 CDI '01 Elegance
Zablokowany

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości